Úvod>Časopis Béda

Časopis Béda


Školní časopis Béda

Školní časopis Béda má na naší škole již dlouhou tradici. U jeho zrodu byly čtyři žákyně šesté třídy, které zaujal časopis z jiné základní školy. V roce 1994 vznikl „první pokus“ s názvem „Škola a my“ napsaný přes několik kopírovacích papírů na psacím stroji. Okamžitě si získal své příznivce, takže další číslo se již vytvářelo na počítači a kopírovalo ve škole. Diskutovalo se i o novém názvu, až zvítězil návrh, aby nesl jméno spojené s názvem školy Bedřicha Smetany – Béda. Nulté číslo vyšlo poprvé v září 1995 a od té doby se objevuje pravidelně každý měsíc.

Náplň časopisu je různorodá a bohatá. Zachycuje všechny stránky života školy i mimo ni. Podařilo se zavést i některé stálé rubriky, jako například Bédovo interview, Lambada, sportovní stránka nebo obrázek na vybarvení. Obsahuje ukázky dětské literární i výtvarné tvorby a v neposlední řadě chce čtenáře i pobavit (kvízy, osmisměrky, luštěnky, hádanky). Snažíme se vycházet z toho, co žáky zajímá, na schůzkách hovoříme o tom, co by v dalších číslech rádi přivítali. Časopis je vytvářen ve spolupráci žáků a učitelů. Hlavní slovo však mají samozřejmě sami žáci. Redakční rada se schází pravidelně každý týden v rámci publicistického kroužku, aby koncipovala nové číslo, vybrala příspěvky z Bédovy schránky, vylosovala a odměnila výherce a autory všech příspěvků a začala vytvářet novou podobu každého čísla. Vše potom zpracujeme na počítači a připravíme do tisku. Obvyklý obsah činí 12 – 16 stránek.

Školní časopis jsme původně kopírovali ve škole, ale jelikož se stále zvyšoval náklad (v současné době vydáváme cca 200 ks měsíčně), nebylo možné vše zvládnout na jedné školní kopírce. V současné době zajišťuje tisk nových čísel firma TG TISK s. r. o. Lanškroun a patří jí za to velký dík. Náš školní časopis byl již několikrát představován na stránkách tisku, objevil se i na televizní obrazovce v pořadu Kometa, již několik let se účastníme soutěží o nejlepší školní časopis. První úspěch jsme zaznamenali v roce 2005 v soutěži FREINET, kdy jsme postoupili do druhého kola, z něhož se pak vybírali finalisté. Největším úspěchem jsou však již dvě 3. místa získaná v soutěži školních časopisů v Pardubickém kraji. Zástupci naší redakce jsou též pravidelně zváni do Brna, kde jsou vystaveny nejlepší časopisy z celé republiky. Těší nás, že zde několik let má své stálé místo i náš Béda.

Tvorba školního časopisu Béda nám dá dost práce. Přes veškeré nesnáze nás jeho příprava baví a rádi jí věnujeme svůj volný čas. Díky píli redakčního týmu a jeho spolupracovníků z řad žáků naší školy se postupně podařilo „ulovit“ i několik slavných osobností a vyžádat si od nich vlastnoruční věnování čtenářům. Béda si získal své stálé čtenáře, děti se na nová čísla těší, máme mnoho předplatitelů. Na rozdíl od mnoha jiných vydržel od svého založení až dodnes a navíc překročil i rámec školy, je nabízen široké veřejnosti (prodej v Trafice na autobusovém nádraží).

Za redakci časopisu Béda – Eva Doubravská

Redakční tým – školní rok 2018/2018

IV. B

 Prokop Hejl

VI. A

 Aneta Jusková

Lucie Pásztóvá

Hana Šemberová

VII. B

Daniel Čalkovský

Simona Čalkovská

Jakub Hajzler

Martin Kubát

Zachariáš Jan Nový

Alena Moravcová

VIII. A

Tereza Blažeňáková

Jakub Krejčíř

Adéla Mičková

Andrea Olenočinová

Tereza Polášková

Stela Vaníčková

IX. A

Adam Viskupič

Učitelé

Eva Doubravská, Martina Fiebigerová, Iveta Kantorová, Miloslav Zubík,  Pavel Dobšíček

Prohlédněte si časopis Béda


2018/2019

beda_zari_web
beda_rijen18

2017/2018

beda_1810
beda_1809
beda_1808
beda_1807
beda_1806
beda_1805
beda_1804
beda_1803
beda_1802
beda_1801

2016/2017

2015/2016