Úvod>Aktuality>ZŠ Smetanova s projektem OUT via ICT v Portugalsku

ZŠ Smetanova s projektem OUT via ICT v Portugalsku


V neděli 17.2. se brzy ráno skupinka pěti žáků a dvou pedagogů vydala vlakem z lanškrounského nádraží na dlouhou cestu. Naším cílem bylo malé městečko Airaes v Portugalsku. V tomto malebném městečku jsme strávili celý týden spolu s našimi kolegy a žáky z Itálie, Litvy, Španělska a Turecka, abychom pokračovali v práci na společném projektu Once Upon a Time via ICT. Tento projekt je realizován za finanční podpory programu Erasmus+ Evropské unie.
Program pracovního setkání byl opravdu nabitý. Hned první den jsme se po srdečném přivítání v naší hostitelské škole pustili všichni do práce. Dopoledne si žáci navzájem představili prostřednictvím prezentací a videí své země, města a školy. Odpoledne začaly práce na našich pohádkách a legendách. Každá škola si do Portugalska přivezla jednu legendu či pohádku v angličtině spolu s úkoly na pracovních listech. V průběhu týdne jsme se tak mohli seznámit s legendami a pohádkami všech partnerských zemí a musím říct, že některé z nich byly dost krvavé.

My jsme si pro toto setkání připravili pohádku O Budulínkovi, kterou jsme měli přeloženou ve velmi jednoduché angličtině, aby jí rozuměly děti ve věku 10 – 12 let. Naši portugalští hostitelé nás seznámili s legendou o Saint Quiterii, středověké křesťanské mučednici, které její otec setnul hlavu, protože se odmítla vzdát křesťanství a provdat se za pohana. Tuto legendu si pro nás portugalští žáci nacvičili i jako velmi působivou divadelní hru. Navštívili jsme také svatyni Saint Quiteria v nedalekém městě Felgueiras věnovanou právě této tak populární světici.

Výzvou pro naše žáky bylo tvůrčí psaní. Během pobytu museli vymyslet nový konec k legendě o Saint Quiterii. Je zajímavé, že většinou se všichni snažili hrdinku zachránit a legendu zakončit happyendem. Poslední den pobytu dostali žáci o něco těžší úkol: napsat zcela nový příběh, který by se odehrával v Portugalsku na některém z míst, která jsme během pobytu navštívili a jehož hlavními postavami by byli oni sami. Úkol to byl vskutku nelehký, některé skupinky se s ním však popasovaly se ctí, některým došla v průběhu práce inspirace, ale všichni se opravdu snažili.
Inspirativních míst jsme během svého krátkého pobytu navštívili opravdu hodně. Kromě již zmíněných městeček Aireaes a Felguieras jsme podnikli výpravu do nedalekého města Amarante, významného kulturního centra známého pro své pamětihodnosti a legendy. Navštívili jsme i druhé největší město Portugalska, slavné Porto. Zde nás naši hostitelé vzali do výjimečného knihkupectví Lello. Toto knihkupectví je jedno z nejstarších a nejúchvatnějších knihkupectví na světě. Vybudovali ho bratři Lellovi v roce 1906 a od té doby zůstalo zachováno v prakticky nezměněné podobě až do dnešních dnů. Toto knihkupectví však disponuje ještě jednou zajímavostí. Během svého čtyřletého pobytu v Portu ho často navštěvovala J.K.Rawlingová a říká se, že spletité schodiště v tomto knihkupectví sloužilo jako předloha k pohyblivému schodišti v Bradavicích z příběhů o kouzelníku Harry Potterovi. Poslední den pobytu jsme navštívili středověký hrad Guimaraes, který je považován za místo narození prvního portugalského krále Afonsa Henriquese. Toto místo, stejně jako město Porto, po kterém nese tato krásná země své jméno, je úzce spjato s formováním portugalského národa a jeho kulturní identity a od roku 2001 je součástí sbírky světového kulturního dědictví UNESCO.

Z Portugalska jsme odjížděli notně unavení, ale plni zážitků, nových zkušeností a se spoustou nových přátel. Nyní si můžeme v našem projektovém diáři odškrtnout další splněné úkoly a začít se chystat na cestu do Litvy, kam odjíždíme už 17.3. 2019.
koordinátorka projektu Mgr. Tereza Mannová