Úvod>Aktuality>ZŠ Smetanova s projektem OUT via ICT v Litvě

ZŠ Smetanova s projektem OUT via ICT v Litvě


V neděli 17. 3. se náš Erasmus+ tým po necelém měsíci opět vydal na dalekou cestu. Tentokrát vedly naše kroky do čtvrtého největšího města Litvy, Šiauliai. Zde jsme se sešli s partnery z Litvy, Portugalska, Turecka, Itálie a Španělska, abychom mohli společně pokračovat v práci na projektu Once Upon a Time via ICT. Tento projekt je realizován za finanční podpory programu Erasmus+ Evropské unie.
Tentokrát jsme nepracovali s našimi texty, ale seznámili jsme se zde s populární metodou Divadlo fórum, což je technika, při níž se z pasivních diváků stávají aktivní účastníci hry. Cílem této techniky je umožnit divákům uvědomit si, jak se lze postavit útlaku a agresivnímu chování. Příběh je tak pouze východiskem, publikum se stává protagonisty a určuje vývoj děje. Publikum na sebe bere nejen roli herců, ale i režisérů. Cílem Divadla fórum není dospět k jednomu řešení, ale diskutovat a hledat možné cesty. Každý účastník tak má možnost podle svého uvážení, na základě svých pocitů a zkušeností měnit vývoj děje a hledat svoji vlastní cestu při řešení konfliktních situací.
Celý náš projekt se točí kolem pohádek a pověstí a hlavním výstupem bude kniha. Těžko si lze pohádkovou knihu představit bez nádherných ilustrací. V Litvě si naši žáci vyzkoušeli techniku Ex libris. Ex libris je knižní značka, která vyjadřuje vztah majitele ke knize. V dnešní době je hlavně předmětem sběratelství, ale v minulosti byla významnou součástí knih. Každý účastník workshopu si tak mohl vytvořit svoji vlastní knižní značku. Z prací žáků byla na závěr setkání zorganizována výstava.
Nedílnou součástí našich pracovních setkání jsou i návštěvy míst, ke kterým se vážou místní legendy. I když počasí bylo velmi chladné a všudypřítomný vítr se snažil nám náš pobyt značně znepříjemnit, nenechali jsme se odradit. Zachumláni v zimních bundách, čepicích, šálách a rukavicích jsme navštívili unikátní Křížový vrch nedaleko Šiauliai. V hlavním městě Vilnius jsme se prošli katakombami pod katedrálou a vyslechli si legendy spojené se zakladatelem Vilniusu, knížetem Geminidasem.
Poslední den našeho pobytu jsme se vypravili do Klaipedy, námořního přístavu v Baltském moři a současně nejstaršího města Litvy. Procházka po tomto jedinečném místě byla opět nabita legendami a byla tak skvělou tečkou za velmi náročným týdnem. Naše příští cesta za pohádkami a legendami povede do Itálie, ale na to si musíme počkat až do listopadu.