Úvod>Aktuality>Týden s projektem Erasmus+

Týden s projektem Erasmus+


V týdnu od 6. do 11. června naše škola hostila celkem 29 zahraničních účastníků 1. nadnárodní aktivity v oblasti učení s názvem Be Fit, Eat Healthy and Think Green. Zahraniční hosté se k nám sjeli ze tří partnerských zemí, Francie, Itálie a Španělska, abychom se společně vzdělávali a pracovali na projektu Move Your Body, “Green” Your Mind! realizovaném v programu Erasmus+.

Nosnými tématy našeho projektu jsou pohyb na čerstvém vzduchu, zdravá strava a zdravé životní prostředí. Veškeré aktivity se proto odehrávali v duchu těchto tří témat. Společně jsme se učili připravovat jednoduché a zdravé pokrmy v naší školní kuchyňce a také vše společně ochutnávali. Při workshopu jsme se dozvěděli zásady zdravého stravování a na závěr jsme si i zasoutěžili. Připomněli jsme si staré dětské hry, které hrávali naši rodiče i prarodiče ve volných chvílích. Skákali jsme gumu, panáka a hráli čáru. Ve čtvrtek jsme se vydali na exkurzi do Střední zemědělské a veterinární školy Lanškroun, kde jsme si mohli vyzkoušet výcvik králíků a beránků, zkoušeli jsme dojit na trenažeru a dozvěděli jsme se, jak se zpracovává mléko. Poslouchali jsme, jak tluče srdce telátku a ve školce jsme se mohli s telátky dokonce pomazlit. Čistili jsme koňům srst a těm hodnějším i kopyta. A také jsme poznávali kosti a určovali semínka těch nejdůležitějších plodin, které se u nás pěstují.

Páteční den jsme strávili celý na čerstvém vzduchu. Hráli jsme ve smíšených týmech šipkovanou kolem rybníků a cestou jsme plnili řadu úkolů zaměřených na poznávání místní fauny a flóry a také na ekologii. Za odměnu jsme si na závěr opekly tradiční české špekáčky. Večer nás čekala slavnostní večeře s rodinami, u kterých zahraniční žáci byli celý týden ubytovaní. Sobotní společný výlet do Prahy byl už jen tak zvanou třešničkou na pomyslném dortu.

Celý týden se nám i přes chvílemi nepříznivé počasí vydařil, navázali jsme řadu nových přátelství, která budeme mít příležitost v příštím školním roce dál upevňovat.

Koordinátorka projektu Mgr. Tereza Mannová