Úvod>Aktuality>S Erasmem v Provence

S Erasmem v Provence


V neděli 26.3. v jednu hodinu ráno tým sedmi žákyň devátých ročníků v doprovodu dvou pedagogů vyrazil do francouzské Provence, do městečka Aubagne, ve kterém sídlí naše partnerská škola La Collége Lacanal. Noční cestování bylo náročné, ale stálo to za to. Francouzská koordinátorka Valérie si pro nás připravila opravdu nabitý program a jako bonus jsme měli krásné, slunečné počasí, i když chladný mistral nás trápil většinu dní.

První den byli žáci rozděleni do smíšených týmů podle barev kšiltovek a celý týden mezi sebou týmy soutěžily. Hned následující den jsme vyrazili do ornitologického parku ležícího v chráněné přírodní rezervaci Camargue za plameňáky. Při pětikilometrovém okruhu mezi mokřinami a vysokým rákosím jsme pozorovali tisíce plameňáků a plnili úkoly v pracovním listě, abychom se o jejich životě dozvěděli víc. Týmy poté měly za úkol vytvořit  z návštěvy co nejvtipnější video. Za odměnu jsme odpoledne strávili na pláži v krásném městečku Saintes-Maries-de-la-Mer. Na koupání to sice nebylo, ale pro některé členy našeho týmu to bylo první setkání s mořem, takže nadšení bylo veliké. Hodně času jsme strávili ve škole při různých workshopech. Vytvořili jsme umělecká díla kašírováním, vařili jsme s kuchaři ve školní jídelně typické francouzské pokrmy, které se večer podávaly při slavnostní večeři s rodiči. Učili jsme se hrát legendární pétanque a další dětské venkovní hry. Samozřejmě jsme navštívili i Marseille, druhé největší město Francie. Zde jsme si zahráli bojovku, opět v barevných týmech, a poznali jsme při ní historické centrum tohoto přístavního města. Odměnou za nachozené kilometry nám byl výlet turistickým vláčkem až na baziliku Panny Marie Strážné, v originále Nȏtre Dame de la Garde, slavnou dominantu přístavu. Vrcholem celého týdne byl výstup na ikonický kopec Garlaban, který se tyčí nad Aubagne a je nesmazatelně spojený s knihami Marcela Pagnola.  Pro mnohé účastníky byl tento výstup opravdovou výzvou, protože poslední metry na 715 m vysokou horu vedly strmým, kamenitým terénem. Ale ten pocit uspokojení na vrcholu s výhledem na Marseille a Aubagne, i když v trochu mlžném oparu, byl úchvatný. 

Z Francie jsme si přivezli nová přátelství,  spoustu vzpomínek a plánů do budoucna. Děkujeme našim francouzským partnerům za super týden a těšíme se do španělské Malagy, kam vyrážíme na konci května.

Mgr. Tereza Mannová, koordinátorka projektu