Úvod>Třídy 2023-2024>3. A>Projekt žáků z 2.A – Mezigenerační vztahy

Projekt žáků z 2.A – Mezigenerační vztahy


V rámci projektového dne věnovaného mezigeneračním vztahům jsme si nejdříve společně povídali o možnostech dopomoci méně soběstačným seniorům, jako je pomoc rodiny, charity, kompenzační pomůcky nebo domy s pečovatelskou službou a domovy důchodců.

Společně jsme potom navštívili domov důchodců, který máme v Lanškrouně. Po celou dobu se nám věnovaly 2 paní ošetřovatelky, Petra a Adéla. Pro babičky a dědečky jsme měli připravené kulturní představení. Natálka Mitvalská zahrála na housle, ostatní zazpívali písničky. Seniorům jsme také předali naše drobné dárky. Petra a Adéla nás provedly žlutým, modrým i zeleným patrem. V jednom pokoji si děti vyzkoušely, jak funguje pomůcka pro manipulaci imobilních klientů zvaná romer. Ta je moc bavila. Viděly, že polohovací postel funguje na dálkové ovládání a dá se nastavit podle potřeb seniorů tak, aby měli pohodlí. V kulturní místnosti druháčci vyzkoušeli různé druhy vozíčků, sedaček, berlí apod. Ty všechny zlepšují pohyb babiček a dědečků. Senioři se tu můžou pomazlit i se dvěma živými králíčky, kteří po celou dobu naší návštěvy volně pobíhali po chodbách.

Na závěr jsme se přesunuli zpět do třídy. Zde si žáci ve dvojicích vyzkoušeli, jak je těžké nakrmit pribináčkem kamaráda a dát mu napít z hrníčku. Byla to docela legrace. S úkolem obléci kamarádovi svetr nebo obout bačkory si někteří poradili až s dopomocí učitele.

 

Závěrem jsme si připomněli důležitost péče o své blízké. Děti poznaly, že ve svém dětském světě potřebují lásku babičky i dědečka.                                                   L. Zachařová