
Projekt Erasmus – vzpomínky na Španělsko
Projekt Move Your Body, „Green“ Your Mind! financovaný z programu Erasmus + nám nedávno skončil. Pojďme se spolu v tomto sychravém období ve vzpomínkách vrátit do španělské Málagy, kterou jsme s dětmi navštívili na konci minulého školního roku. Jako obvykle jsme se na cesty vydali s týmem složeným ze 7 žáků a 2 pedagogů. Setkání pořádala naše partnerská škola IES Reyes Católicos, která sídlí ve městě Vélez-Málaga. Jako již tradičně byli všichni žáci ubytovaní v rodinách, takže si na vlastní kůži vyzkoušeli životní styl Španělů. Celý týden byl nabitý aktivitami, workshopy i výlety, a tak jsme si odtud přivezli spoustu zážitků. Navštívili jsme například muzeum Pabla Picassa v Malaze a poté jsme podle předlohy jeho obrazu Tři muzikanti malovali obraz na zeď školy. V Malaze jsme také hráli bojovku, při které jsme museli překonat svůj ostych a anglicky se ptát místních obyvatel na spoustu informací, abychom splnili úkoly a měli šanci vyhrát. V místní taneční škole nás jeden z nejlepších učitelů flamenca ve Španělsku naučil základní kroky a pootevřel nám dvířka do tajů tohoto velmi specifického tance. Večer jsme si pak jako zasvěcení mohli lépe vychutnat flamenco show a na závěr jsme si všichni společně zatančili. Naučili jsme se hrát tradiční španělské dětské pohybové hry a zjistili jsme, že podobné hry máme i u nás v Čechách. A na závěr jsme pronikli do tajů španělské tradiční kuchyně, protože jsme si uvařili místní perly: paellu, gazpacho a salmorejo. Velmi jsme si užili také únikovou hru, při které jsme museli splnit spoustu mnohojazyčných úkolů z různých předmětů, abychom se dostali z Měsíce zpět na naši Zemi.
Kromě skvěle připraveného programu jsme měli možnost zažít velmi výjimečnou situaci. Náš španělský koordinátor José dva roky tvrdil, že v Malaze v květnu nikdy neprší. My jsme během jednoho týdne zmokli minimálně třikrát a na začátku pobytu to vypadalo, že sluníčko nám nad mořem nezasvítí. Naštěstí se počasí umoudřilo a my jsme si celý týden moc užili, i když občas s deštníky nad hlavami.
A protože všechno krásné jednou skončí, ráda bych na závěr poděkovala všem členům Erasmus týmu za jejich téměř dvouletou práci. Velký dík patří také rodičům, kteří byli ochotni do svých domovů přijmout žáky z partnerských škol a nebáli se pustit své děti „do světa“. V neposlední řadě bych ráda poděkovala všem kolegům, kteří mi na projektu pomáhali a také těm, kteří nás podporovali a umožnili nám celý projekt realizovat. Doufám, že to není konec a že v budoucnu budeme moci opět nějaký podobný projekt uskutečnit.
Koordinátorka projektu Mgr. Tereza Mannová