Úvod>Třídy 2023-2024>5. A>MICROTELA 2023

MICROTELA 2023


V pátek 19.05.2023 se uskutečnil již čtvrtý ročník soutěže Microtela v Multifunkčním centru L´Art Lanškroun. Jedná se o vědeckotechnickou soutěž pro žáky základních škol. V tomto ročníku byla účast soutěžících velká.

Na Microtele v rámci doprovodného programu naši školu zastoupily žákyně 9. A třídy Nicol Kučerová a Nikol Obešlová. Děvčata seznamovala veřejnost s čidly firmy PASCO. Hlavně mezi nejmenšími návštěvníky byl velký zájem o představovanou techniku.

Soutěžilo se v těchto kategoriích:

Projekty – Made in Lanškroun; úkolem bylo zjistit, co se vyrábí na Lanškrounsku a projekt doplnit i o případné zajímavosti

Ozobot – naprogramování Ozobotu podle zadání

Fischertechnik – v této kategorii se v časovém limitu stavěl jeřáb

Micropočítač I., II. a III. – tato kategorie je zaměřena na práci s programovatelnou destičkou Micro:bit. Do kategorie Micropočítač II. bylo přihlášeno 24 projektů.

 

Naši školu zastupovali žáci prvního stupně v těchto kategoriích: Projekty – Sázavská pekárna – Jonáš Dvořák a Daniel Šmíd. Chlapci zpracovali vznik Sázavské pekárny, nabídku produktů, počet prodejen, péči o zaměstnance a další zajímavosti.

Fischertechnik – František Vlk a Václav Marek dokončili stavbu jeřábu jako 5. ještě před koncem časového limitu 2 hodin.

Micropočítač II. – Zuzana Krátká, Tereza Čadová, Jiří Holub a Tadeáš Hartych Šulc. V této kategorii pracovali žáci také ve dvojicích.

Děvčata sestavila a naprogramovala Chytrou farmu. Záměrem jejich projektu bylo usnadnit práci farmáři a zaměřila se na naprogramování automatického zalití záhonku do stanovené (výšky) hladiny vody; Zalití záhonku po stisku tlačítka A a vypsání textu na displej „Zalévám“ a procentuální vyjádření; Senzoru pohybu – po přiblížení se k farmě na 5 cm se rozhýbal strašák připevněný k servomotoru; Vypsání dat na displej – vlhkost půdy, výška hladiny vody, jak daleko je vzdálena překážka od senzoru pohybu.

Chlapci si vyzkoušeli sestavit hodinky a následně svůj projekt pojmenovali Chytré hodinky. Zaměřili se na naprogramování úvodního pozdravu; bijící srdce formou blikajících diod; měření teploty okolí a náročný kompas, který ukazuje reálnou světovou stranu.

 

Pro všechny soutěžící žáky byla Microtela první soutěž, kde si mohli vyzkoušet pracovat na čas, prezentovat své projekty před porotou a veřejností. Děvčata získala Speciální ocenění firmy Komfi spol. s r. o. s poukazem na nákup pomůcek pro další ročník.

 

Terce a Zuzce gratuluji k získání Speciálního ocenění a děkuji za vzornou reprezentaci školy i zbývajícím týmům.

 

Text: Miriam Mitvalská

Foto: Miriam Mitvalská, Lenka Žáková, Jana Kernová, Martina Miškolciová