Úvod>Aktuality>Den Země a „Rouškový úklid“

Den Země a „Rouškový úklid“


Letos Den Země oslavil své padesáté výročí! První Den Země se slavil 22. dubna v roce 1970 v San Franciscu. Kampaň spojená s tímto svátkem měla za cíl přenést otázky ekologie do politických kruhů. Více se o tomto svátku dočtete v časopise Béda.

Se Dnem Země jsou spojeny také aktivity kampaně Ukliďme Česko. I naše škola se chtěla zapojit do jarního úklidu přírody. Letos nám to bohužel kvůli nařízení vlády nevyšlo. Nicméně, to nám nebrání, abychom vyrazili někam do přírody s rodinou a posbírali tam odhozené odpadky – kdykoliv! Zvířátka to rozhodně ocení a my budeme mít skvělý pocit. Černé skládky můžete nahlásit na Technické služby Lanškroun, případně zadat do mapy přes projekt ZmapujTo.cz nebo přes mobilní aplikaci Mobilní rozhlas. Lidé po celé zemi uklízí v rámci akce „Rouškový úklid“. Je fajn, že při pobytu v lese můžete roušku odložit a nadýchat se opravdu čerstvého vzduchu (pokud tedy nebude les plný lidí). Tak vzhůru do přírody!

V rámci Dne Země přispěl se svou pověstnou „troškou do mlýna“ i portál Jeden svět (jsns.cz) se sérií dokumentárních filmů o předcházení vzniku odpadu s názvem Umění odpadu. Zhlédnout můžete hned tři snímky: Mezi odpady, Mý věci a Udržitelný Palacký. Všechny filmy jsou nyní k dispozici široké veřejnosti. Vřele doporučuji! K dispozici jsou také informační a pracovní listy včetně zajímavé týdenní výzvy. Ten, kdo má šikovné ruce, si navíc kromě roušky může vyzkoušet ušít i znovupoužitelný sáček dle návodu. Materiály naleznete také v Dokumentech v Bakalářích (M.Fiebigerová – Den Země). S vybranými filmy budeme také pracovat v rámci občanské a environmentální výchovy při distanční výuce.

Link na filmy: https://www.jsns.cz/projekty/kdo-jiny/environmentalni-kampane/umeni-odpadu

Mgr. M. Fiebigerová